Кога за последен път технологична покупка ви накара да се смеете на глас? За мен това беше първият път, когато слушах любимите си песни на слушалките Apple AirPods Max, което ми позволи да чуя неща в тези песни, които никога преди не бях чувал. Няма значение да чувам какво свири художникът: понякога си мисля, че мога да чуя какво си е мислил художникът.
Безжичните слушалки изминаха дълъг път за много кратко време. Но историята му се връща по-далеч, отколкото бихте очаквали и включва някои невероятни иновации.
1880-те: Слушалките, които биха ви причинили главоболие
Първоначално слушалките не са предназначени за музика. Те бяха направени за телефонни оператори, които трябваше да свържат физически телефонните разговори на всички. Първият модел, представен през 1880-те, също не приличаше много на днешните слушалки: беше по-скоро телефон, разрязан наполовина и залепен за главата ви. И тежеше около 5 кг, еквивалент на 111 чифта AirPods.
Първите слушалки са проектирани от Езра Гилиланд, приятел на Томас Едисън, който също проектира телефонното табло и положи основите на много модели, които предстоят: това не бяха слушалки за забавление. Те бяха инструменти за работното място, неща, които нямаше търпение да извади в края на работния ден.
1890-те: Оригиналните слушалки и Spotify също
Ако като мен си мислите, че слушалките са много модерно изобретение, помислете отново: те са с нас от 1891 г., когато Ърнест Меркадие патентова своя „би-телефон“ и предложи използването на гумени капаци, за да ги направи по-удобни. Както при телефоните на оператора Gilliland, би-телефонът е предназначен за използване от телефонни оператори.
През същото десетилетие беше изобретен електрофонът, един вид преддигитален Spotify, където можете да сложите слушалки, да се свържете към комутатор и да слушате изпълнения на живо в лондонските театри.
1910: Първите слушалки, които приличаха на слушалки
Натаниел Болдуин измисля първите слухови апарати, разпознаваеми като слухови апарати през 1910 г. и ги продава на ВМС на САЩ за използване от радиооператори. Слушалките му разполагаха с нов тип по-чувствителен приемник, който Болдуин отказа да патентова, защото смяташе, че изобретението му е „тривиално“. Но той патентова дизайна на слушалките си, който все още може да се види в слушалките над ухото днес.
1958: първите стерео слушалки и първите кутии за музика
Можете да благодарите на John Koss за каквото и да слушате музиката си днес: неговите слушалки Koss SP-3 не само въведоха стерео слушане, те бяха първите кутии, създадени специално за лично слушане на музика. Кос беше голям фен на джаза и искаше да пресъздаде вълнението от музикално изпълнение на живо, за да можете да му се насладите навсякъде. Днес Koss е огромна аудио марка, която произвежда всеки възможен тип слушалки и високоговорители.
1960-те: първите безжични слушалки и отворени кутии
Първите безжични слушалки са пуснати десетилетия преди Bluetooth. През 60-те години на миналия век няколко производители предлагаха твърдотелни радиослушалки, които ви позволяваха да слушате радиото, докато изглеждате малко като един от Кибермените от Доктор Кой.
Дизайнът на слушалките наистина еволюира през този период. Джон Кос, да, отново той, първоначално имитира слушалките на Baldwin Navy, но през 60-те години на миналия век слушалките му се вдъхновяват от авиокомпании и военни модели и въвеждат по-широки, по-удобни ленти за глава и наушници за намаляване на шума, за да ви помогнат да чувате музиката по-ясно. Можете да видите дизайните в стил авиокомпания от времето на изображението по-горе, което е реклама на RCA от 1972 г.
Koss не направи просто слушалки. Той също така сключи сделки, като една от най-добрите беше с The Beatles: Beatlephones бяха първите слушалки с голяма марка и се продаваха като горещи торти, когато д-р Dre беше още в ранна детска възраст, много преди Beats.
През 60-те години на миналия век имаше още едно ключово развитие: HD414 на Sennheiser, пуснат през 1968 г. Това бяха първите слушалки с отворен гръб, позволяващи външен аудио вход, осигуряващи по-просторен звук и ги правеха много по-безопасни за слушане в движение, което донякъде беше все още относително рядко в личното аудио. Те също така представиха нещо друго, което скоро ще стане емблематично: възглавнички за уши от пяна в ярки цветове.
1970-те: оранжевото (и синьото, и…) бъдещето
До 70-те години на миналия век слуховите апарати се превърнаха в истински продукти за масовия пазар, обслужващи два ключови пазара: пазара за тийнейджъри и пазара на аудиофили. И тогава се появи Sony и промени всичко. Walkman, представен през 1979 г., се предлага с ултралеки слушалки с отворен гръб и супер тънка лента за глава, която ви позволява да ги носите на главата си или да ги увивате около врата си. Неговите ярко оцветени слушалки бяха толкова емблематични през 80-те години на миналия век, колкото и слушалките за iPod на Apple през 2000-те, и те ефективно въведоха синдрома на главния герой: със своя Walkman и слушалки, той беше звездата на собствения си филм с невероятен и вездесъщ саундтрак . .
1990: нов ретро стил
Тъй като новата технология въведе по-висококачествени преносими музикални формати (преносими CD плейъри, преносими DAT, ако сте ги заредили, и по-късно цифрови компактни касети и MiniDiscs), преносимите слушалки също станаха по-добри, въпреки че не винаги бихте го осъзнали. поради ниско качество на моделите. често идваше в кутията с нов аудио хардуер. Това обаче беше чудесно за пазара на трети страни и нарастващата популярност на преносимото аудио означаваше, че никой няма да си помисли, че сте самотен непознат, ако носите слушалките си на публично място. Всъщност те се превърнаха в знак за гордост: през 90-те години големите слушалки със затворена чаша бяха знак, че приемате музиката си по-сериозно, отколкото бригадата с пяна за уши. Може би си бил DJ!
Със слушалките, които са твърдо в модната категория, дизайнът на слушалките удари всякакви страхотни места през 90-те: ленти за глава, ленти за врата, слушалки, надушници и отворени уши се предлагат във всякакви форми и размери, възможни размери.
2001: Apple променя всичко
През 2001 г. Apple пусна iPod. Може би сте чували за него. Това не беше първият цифров музикален плейър с твърд диск и някои биха казали, че също не беше най-добрият, но се превърна в Walkman на цифровата музика и направи цифровата музика мейнстрийм. Слушалките не бяха точно страхотни, но бяха знак, че сте достатъчно готини, за да притежавате iPod, а вдъхновените от Apple реклами ги направиха звездите на шоуто.
2004: Вид синьо
Bluetooth, кръстен на датския крал от 10-ти век Харалд Bluetooth, беше пуснат през 1999 г. като начин за безжично свързване на микрофони и слушалки. Първоначално не се използваше за музика, защото, честно казано, качеството на звука беше ужасно, но стана популярен сред бизнес и професионални шофьори; за известно време мигащите Bluetooth слушалки направиха всеки уличен търговец или таксиметров шофьор да изглежда като един от Боргите от Star Trek.
Това не означава, че нямаше Bluetooth слушалки за музика; първите продукти се появиха на пазара през 2004 г. Те просто не бяха много добри.
2007 г.: iPhone пристига
Подобно на iPod, iPhone не беше първият по рода си. Но историята се повтори или поне се римуваше и iPhone сложи iPod в джоба на всеки. Интензивната конкуренция на пазара на смартфони означаваше, че огромни суми пари бяха изляти в изследвания и разработки, а резултатите: все по-малки и по-ефективни батерии; все по-добри и по-добри версии на Bluetooth; софтуерно заглушаване на шума; подобренията в материалите и производствените технологии и т.н. скоро ще имат въздействие върху всички видове устройства, включително слушалките.
Bluetooth слушалките станаха огромни през 2010-те, като марки като Beats движеха масовия пазар. Качеството на звука все още не беше на ниво за аудиофилския пазар, но вървеше в правилната посока.
2016: AirPods
Да, Apple отново и ни спрете, ако сте чували това преди. AirPods не бяха първите безжични слушалки, а и не бяха най-добрите. Но те бяха огромен хит и доминираха на пазара на слушалки през 2020 г. Те се разработваха дълго време (първият разпознаваем патент беше подаден през 2011 г.) и успехът им се дължи отчасти на това, че Apple премахна жака за слушалки на iPhone от 2016 г. 7, което прави кабелните слушалки моментално огромна болка.
Това решение може да е било крайно непопулярно и силно критикувано по това време, но затвърди мястото на безжичните слушалки като настоящето и бъдещето на мобилното аудио и зададе шаблона за това, което да очаквате: качествен звук, лесно сдвояване и възможността да ги намерите ако е необходимо. пропуснахте ги
2022: Какво сега?
Последната стъпка в технологията за безжични слушалки преодолява ахилесовата пета: честотната лента. Bluetooth може да предава само ограничено количество данни, а в базовия Bluetooth това не е достатъчно за Hi-Res Audio. Но Bluetooth aptX HD и еквивалентният LDAC на Sony са големи подобрения, а има също aptX Adaptive и aptX Lossless, за да отведем нещата още по-далеч.
В момента тествам чифт адаптивни слушалки aptX и качеството на звука е наистина невероятно, а слушалките струват не повече от чифт AirPods Pro. Точно когато си помислихте, че безжичните слушалки не могат да станат по-добри, те отново станаха по-добри.